David Olatukonbo Alaba majdnem napra pontosan tíz esztendeje debütált a Bayern München együttesében. A szurkolók többsége biztosan nem gondolta volna, hogy az akkor 17 éves osztrák srác ekkora karriert fut majd be. És hol van még a vége?
2010. február tizedikén a Greuther Fürth elleni DFB-kupa-találkozó 59. percében Anatoliy Tymoshchuk hagyta el a gyepet, helyére pedig a még gyerekkorú David Alaba állt be. Az osztrák tini akkoriban még középső középpályás poszton játszott, sőt, azon az összecsapáson egy assziszttal vette ki a részét a Bayern fölényes, 6-2-es győzelméből. A gólt eredményező átadás pedig ki más lábára hullott volna, mint a bajorok francia ikonjáéra, Franck Ribéryére.
A Ribéry-Alaba kapocs
Azelőtt a bizonyos, Fürth elleni meccs előtt Alaba már két éve az akadémia kerettagja volt, debütálását megelőzően többször is edzett a nagyokkal, így természetesen Franck Ribéryvel is. A két labdarúgó hamar egymásra talált a következő szezonok alatt és kiváló barátság alakult ki közöttük, amely a mai napig tart. A kapcsolat kialakulásának egyik oka az volt, hogy David berobbanó, triplázós idényében már egymás mögött játszottak, hiszen az osztrák ekkor már balhátvédként funkcionált Jupp Heynckes bombaerős kezdőjében.

David és Franck 2014-ben.
„Philipp Lahm, Mario Gomez, Bastian Schweinsteiger, de legfőképpen Franck Ribéry segített a beilleszkedésemben. Ő az egyik legfontosabb személy a karrieremben. Már az első nap felkarolt. Most 34 esztendős és még mindig tele van ambícióval. Franck több, mint egy példakép és szerencsésnek mondhatom magam, hiszen egy nagyon, nagyon közeli barátom.” – nyilatkozta Alaba 2018 februárjában a Bayern hivatalos oldalának.
David a számok bűvöletében
Ha már a barátoknál maradunk, akkor érdemes megemlíteni, hogy 217 mérkőzésen 13 ezer 581 percig fociztak egymás mögött, ezalatt pedig tízszer juttatták egymást gólhoz. Természetesen Alaba karrierje során ez a legtöbb, amelyet valamely csapattársával összehozott.
27 éves koráig 8 salátástálat emelhetett feje fölé, 5 hazai kupacíme van, valamint kétszer játszott BL-döntőben. Háromszor volt a legrangosabb európai kupasorozat szezonvégi álomcsapatában, a 2012/13-as idényben pedig a Barcelona elleni elődöntő oda- és visszavágóján is egy-egy gólpasszt jegyzett.
A 11/12-es óta minden Bundesliga-szezonban összehozott legalább egy gólt és egy asszisztot, piros lapot pedig csak egyszer kapott karrierje során: az Ulm ellen még 2008 augusztusában, egy U17-es területi bajnokin. Két gólt csak egy alkalommal tudott a kapuba juttatni, 2013-ban, a Schalke ellen. Hogyha a Bayern felnőttgárdáját, a tartalékcsapatot, az U19-eseket és az U17-eseket nézzük, David kereken 100 találatban volt benne, mióta Münchenbe szegődött.
Nagy gólok mestere
Ha az „Alaba” név és a nagy gólok közös halmazát vizsgáljuk, azonnal az osztrák ballábas szabadrúgásai ugorhatnak be. Lőtt a Braunschweig, a Lipcse és a Mainz kapujába is már gólt rögzített helyzetből (egy rövid összeállítást itt meg is tekinthettek). Az alábbi pont a legutóbbi szabadrúgásgólja, amikor is az idei szezon elején egy gyönyörű dugóval szórakoztatta az Allianz közönségét. Persze van, hogy más helyzetből is gólt szerez David, ezek közül érdemes ezt a találatot megtekinteni.
Ausztria csékája
Franciaország ellen szerepelt először a nagyok közt piros-fehér mezben, 2009-ben. Ezzel ő lett a legfiatalabb osztrák, aki valaha is debütált a nagy válogatottban. Mióta a Bayernből kihagyhatatlan, a nemzete sem nélkülözi, 19 évesen pedig már bezsebelte az év legjobb osztrák labdarúgójának járó elismerést is. Ezután sorozatban még ötször választották meg hazája legjobbjának, legutóbb 2016-ban zsebelte be ezt a díjat.
2013-ban csak úgy ontotta magából a gólokat, hiszen ötöt is szerzett, Ausztria pedig mindössze három ponttal maradt le Svédország mögött a világbajnoki pótselejtezőt érő helyről. Két évvel a csalódást keltő eredmény után azonban már kijutásnak örülhettek nyugati szomszédaink, hiszen veretlenül és csoportelsőként jutottak ki a 2016-os francia Európa-bajnokságra. Igaz, azon a tornán inkább a magyarokról szólt Alabáék csoportja: míg hazánk 2-0-ra verte a Davidot is felvonultató Ausztriát (azon a mérkőzésen már az első percben kapufát talált történetünk hőse), majd a nyolcaddöntőbe is bejutott, addig a Burschen egy ponttal zúgott ki az utolsó helyen.
2017-ben először viselte a csapatkapitányi karszalagot osztrák mezben, Lewandowskiék mögött pedig egyenes ágon kivezette nemzetét a 2020-as Eb-re. Hogy hogyan szerepelnek a nyáron az ukránok és a hollandok ellen, az már más kérdés. Reméljük több babérjuk terem, mint az előző világeseményen.

A két kolléga kettő találkozó erejéig ellenféllé vált – mindketten továbbjutottak a nyári tornára.
Családi kör
A 2012/13-as BL-finálé tévés közvetítésén a figyelmes nézők kiszúrhattak egy zöld-fehér-zöld zászlót. Nem véletlenül, hiszen David ereiben nigériai vér is csorog. Édesapja az afrikai országból származik, édesanyja pedig a Fülöp-szigetekről, így a bekkben három kontinens, Afrika, Ázsia és szülőhelye, Európa kultúrája találkozik.
Az emigrálás előtt az Alaba-família családfője egy nigériai törzsi falu, Ogere hercege volt. Ogerének 60 ezer lakosa van napjainkban, a helyi vezető pedig az édesapa unokatestvére. George Alaba Európába érkezése után DJ-nek állt, majd összeházasodott a korábbi fülöp-szigeteki szépségkirálynővel, Ginával, valamint az egyik első színesbőrűként belépett az osztrák seregbe. Nővére, Rose May pedig egy felkapott énekesnő és dalszövegíró hazájában.

Alabáék.
December harmadikán pedig már Davidból is apa lett: megszületett első gyermeke barátnőjétől, Shalimar Heppnertől. További információkat azonban minderről eddig nem közölt a pár.
Reméljük, a 15- vagy akár a húszéves jubileum alkalmából is írhatunk majd Davidról, aki jelenleg is a Bayern védelmének egyik legfontosabb tagja. Hogy szerződésének 2021-es lejárati dátumát meghosszabbítja-e, az még természetesen a jövő kérdése…
