A Bayern München kedd este kilenc órakor találkozik harmadik csoportellenfelével, az osztrák bajnok Red Bull Salzburggal. Cikkünkben közelebb kerülhettek a Bajnokok Ligája címvédőjének vendéglátójához, illetve megismerhetitek az ifjú magyar tehetséget, Szoboszlai Dominikot és az őt magában foglaló keretet.
A klub 1933-ban született meg, akkor még SV Austria Salzburg néven, két klub, a Hertha és a Rapid egyesüléseként. Huszonegy év múlva érték el először az első osztályt, amelyet 1994-ben nyertek meg első alkalommal. Ebben az esztendőben érték el legnagyobb nemzetközi sikerület is, nevezetesen, hogy bejutottak az UEFA-kupa fináléjába. A végső győzelem nem jött össze, hiszen a kétmeccses döntő mindkét felvonását az Inter Milan nyerte 1:0 arányban. Érdekesség, hogy a 29 fős jelenlegi keretből csak hat játékos élt a ’94-es naptári évben.
2005-ben az energiaitalgyártó Red Bull megvásárolta az együttest és teljesen átalakította azt. Megváltozott a klub neve és a csapatszínek is újak lettek: az addig megszokott lilát a piros és a fehér kettőse váltotta fel. Az új tulajdonosok hatására a csapat hivatalos weboldalán sokáig azt tüntették fel, hogy a Salzburgot 2005-ben alapították, napjainkban viszont a már fent említett ’33-as esztendőt tekintik a klub születési évének.
A drukkerek egy ideig ugyan igyekeztek kompromisszumot kötni a vezetőséggel amódon, hogy legalább a hagyományos lila-fehér színeket megtarthassák, ám a Red Bull erre úgy válaszolt, hogy mindössze a kapus öltözékén, azon belül is a sportszáron jelentették meg a lila árnyalatot, ezzel még nagyobb felháborodást kiváltva. A feldúlt szurkolótábor egyébként még a „hatalomátvétel” évében új csapatot alapított, az együttes eredeti nevét átvéve. Az új Austria Salzburg jelenleg az osztrák harmadosztály első helyén áll.
Na, de vissza a jelenbe! Napjainkra a Salzburg a valaha volt harmadik legerdményesebb osztrák csapat lett, hiszen 14-szer nyerte meg a Bundesligát. A 13/14-es évad óta egyeduralkodója a bajnokságnak, ráadásul azóta majd’ 300 millió eurónyi profitot termeltek olyan labdarúgók eladásából, mint a szezon elején a Bayernnek gólt is vágó hoffenheimi Munas Dabbur, illetve a német első osztály olyan neveiből, mint Xaver Schlager (Wolfsburg), Stefan Lainer (‘Gladbach) és Erling Haaland (BVB). Az RB Leipziggel közös tulajdonosuk miatt különleges kapcsolatot ápolnak, így Gulácsi Péter, Dayot Upamecano és Konrad Laimer is egykori klubjától került Németországba. A fáma szerint Szoboszlai Dominik is hasonló utat járhat be, akár már télen.
A 20. születésnapját nemrég ünneplő magyar középpályás gyakorlatilag együttesének legjobb és legismertebb játékosa jelenleg. Októberben hat mérkőzésen 2 gólt és 7 gólpasszt jegyzett, ráadásul mindkét találatot a Bajnokok Ligájában szerezte (a Lokomotiv és az Atlético ellen egyet-egyet). Dominik a transfermarkt.de szerint a keret legértékesebb játékosa 25 millió eurós értékkel, vezeti a házi gólpasszlistát és a szezon eleje óta csak egy meccset hagyott ki, azt is magyar válogatott-kötelezettségei miatt. Rajta kívül a két támadó, a 22 esztendős Patson Daka és a nála két évvel fiatalabb Sekou Koita tartozik még az ismertebb salzburgiak közé.
A keret többi tagjáról összességében az mondható el, hogy átlagban fiatalok. Ennek az az oka, hogy a vezetőség hasonló átigazolási politikát képvisel, mint a Lipcse vagy több holland klub, mégpedig, hogy fiatal és tehetséges labdarúgókat vegyítenek tapasztalt öregrókákkal. Utóbbi korosztályt képviseli a tizenegy éve a Salzburgban focizó 35 esztendős csapatkapitány, Andreas Ulmer is vagy éppen a Werder Bremenben hírnevet szerző Zlatko Junuzovic is.
De ki irányítja ezeket a robbanékony fiatalokat? Az amerikai edző, Jesse Marsch, aki 2019 júniusában vette át a gárdát attól a Marco Rosétól, aki Európa-liga-elődöntőbe vezette a csapatot, majd a Borussia Mönchengladbach élére állt és őket pedig Bajnokok Ligáját érő helyezésre repítette. Marsch játékoskarrierjét teljes egészében az amerikai bajnokságban (MLS) töltötte, 1996-ban és ’97-ben pedig Washington D.C. város csapatával meg is nyerte azt.
A 46 esztendős szakember volt az USA válogatottjának másodedzője is, 2015 óta pedig a Red Bull érdekeltségébe tartozó New York vezetőedzőjeként dolgozott. A 2018/19-es idényben a Lipcsénél töltött be asszisztensi szerepet, majd a már előbb említett módon tavaly nyáron kezdte meg első komolyabb európai projektjét, ami úgy tűnik, egészen jól áll, hiszen a múlt idényben hazai duplázást hajtott végre a csapat, eddigi 58 mérkőzésén pedig csak 7-szer maradt pont nélkül (ezekből a vereségekből négy a BL tavalyi és idei csoportkörében jött össze).
Marsch taktikai szempontból változást hozott az osztrák városba. Az addig megszokott 4-3-1-2-es és 4-4-2-es gyémántalakú formációt 4-2-3-1 váltotta fel, amely gyakran széles 4-4-2-be alakul át. Az amerikai edző komolyabb ellenfelek ellen gyakran alkalmazza a három/ötvédős rendszert is. A csapat alapfilozófiája a szórakoztató, támadó futball, amelyet a Marsch irányítása alatt lejátszott 58 mérkőzésen szerzett 198 (!) gól jól igazol. Persze ehhez hozzátartozik szomszédos országunk bajnokságának nem túl magas szintje is, ám ennek ellenére a folytonos előrejáték, magas presszing és a technikás fiatalok elegye az európai kupaporondon is igencsak nézhető futballt hoz össze.
Idén 12 mérkőzésen 10 győzelmet, valamint egy-egy döntetlent és vereséget könyvelhettek el Marschék. Az iksz a Lokomotiv, míg a 3-2-es vereség az Atlético ellen jött össze, most azonban a 13 meccse tartó győzelmi sorozatot proukáló címvédő, a Bayern München jön. Hogy ez lesz-e Szoboszlaiék legnagyobb veresége az amerikai edző regnálása alatt (eddig egy 4-1-es vereség volt az egy másik német csapat, az Eintracht Frankfurt ellen) vagy esetleg meglepetést okoznak hazai pályán, az kiderül kedd este kilenc órától!